چهارشنبه 01 آبان 1398

مسئول میراث فرهنگی کبودرآهنگ عنوان کرد: آغاز فاز دوم مرمت حمام تاریخی روستای «داق داق آباد» در کبودرآهنگ

مسئول میراث فرهنگی کبودرآهنگ عنوان کرد: آغاز فاز دوم مرمت حمام تاریخی روستای «داق داق آباد» در کبودرآهنگ

مسئول میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کبودرآهنگ از آغاز فاز دوم مرمت حمام تاریخی روستای «داق داق آباد» خبر داد و گفت: فاز اول مرمت این حمام سال گذشته انجام شد.

مهدی غلامی ظهر دوشنبه در جمع خبرنگاران گفت: فاز دوم مرمت حمام تاریخی روستای «داق داق آباد» در کبودرآهنگ آغاز شده و مرمت فضای بیرونی شامل سبک سازی بام و اصلاح دیواره بیرونی حمام در فاز دوم است که مرمت این پروژه شروع شده و تا یک ماه آینده به اتمام خواهد رسید.

غلامی گفت: حمام «داق داق آباد» از آثار دوره قاجاریه است و سال ۸۰ به شماره ۵۶۹۶ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

وی بابیان اینکه حمام در موقعیت مرکز روستا قرار گرفته و در مجاورت مسجد قدیمی و راسته بازار روستا بوده و یکی ازهسته های اصلی روستا را شکل داده است، گفت: با گسترش روستا و ایجاد محله های جدید و خیابان های فراخ به مرور رونق رفت و آمد و تجارت از این محله به محلات جدید منتقل یافته و از اهمیت آن کاسته است.

غلامی گفت: حمام «داق داق آباد» همانند گونه های حمام ها از فضای هشتی ورودی، سردبینه یا رختکن، هشتی میانی، گرم‌بینه و خزینه آب سرد و گرم و همچنین تون تشکیل شده است.

وی با بیان اینکه تامین آب در این حمام از چشمه روستا بوده و پس از بازسازی حمام و ورود آب لوله کشی به روستا از آن برای مصرف در حمام استفاده شد، گفت: بنای حمام با مساحتی افوزن بر ۲۸۰ متر مربع و ارتفاع متوسط از معابر به میزان دو متر و ۷۰ سانتیمتر در فضای پیرامونی با نمای آجری مرمت شده و فضاهای داخلی نیز با بند کشی و اندود گچ آهک پوشش داده شده است.

بهجت عباسی امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.