شنبه ، 04 اسفند 1397
روستاي سنگي سيمين
روستاي سنگي سيمين
روستاي سنگي وركانه
روستاي سنگي وركانه
دره مرادبيگ
دره مرادبيگ
باغ موزه دفاع مقدس
باغ موزه دفاع مقدس
برج بيد كرپه
برج بيد كرپه
آرامگاه بوعلي سينا
آرامگاه بوعلي سينا
آرامگاه باباطاهر
آرامگاه باباطاهر
حمام حاج آقا تراب
حمام حاج آقا تراب
 
توقف
کمينه   
Enter Title

 

علی اصغر مونسان در جمع خبرنگاران اظهار کرد: مدتی گردشگری ایران نشاط مضاعفی پیدا کرده و حتی در شرایط سخت هم یکی ازبخشهای اقتصادی کشور بوده که توانسته به رشد خود ادامه دهد.

وی با اشاره به اینکه در یک سال گذشته رویدادهای بین الملی را تحریه کردیم، افزود: این رویدادها و حضور گردشگران در کشور نشان می دهد دنیا ایران را به عنوان مقصد گردشگری قبول دارد و حضور ۱۸۰عضو و دبیر کل سازمان جهانی گردشگری موید آن است.

وی با بیان اینکه در این رویدادها توانستیم ظرفیت های ایران را به دنبا معرفی کنیم، خاطرنسان کرد: همچنین توانستیم با فعالان حوزه گردشگری ارتباط بگیریم و ایران و همدان را معرفی کنیم
کشور ما پر از پتانسیل گردشگری دست و سعی کردبم بخش کوچکی را به نمایش بگذاریم.

مونسان اظهار کرد: موضوعات‌مهمی را با دبیرکل مطرح کردیم که قرار شد بخش صنایع دستی ذیل سازمان جهانی گردشگری در ایران تشکیل شود و مرکز آن در همدان باشد به زودی این بخش در ایران شکل می گیرد.

رئیس سازمان میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری تاکید کرد: سازمان جهانی گردشگری کمک کند مستر پلان گردشگری کشور کمک کند که هر چه بهتر بازنگری شود.

وی با اشاره به موضوع حسابهای اقماری سازمان میراث فرهنگی تصریح کرد:  متاسفانه هنوز سهم گردشگری را به صورت دقیق در گردشگری نداریم که باید حساب  آن مشخص شود تا بتوانیم سهم گردشگری در جی دی پی کشور داشته باشیم کمک سازمان جهانی می تواند در تشکیل این حساب بسیار حائز اهمیت باشد.

وی با اشاره به اکوتوریسم، یادآور شد: جاذبه های بی نظیر طبیعی در کشور وجود دارد و اعتقاد داریم بخش طبیعی و اکوتوریسم کشور ما کاملا این پتانسیل را دارد.

وی با اعلام اینکه ایران  عزم خود را برای ایفای سهم واقعی گردشگری کشورمان در اقتصاد داخلی و بین المللی جزم کرده است، گفت: در این میان برگزاری رویدادهای بین المللی به عنوان یکی از ابزارهای موثر و کارآمد در معرفی مقاصد گردشگری، می تواند نقشی موثر در معرفی ظرفیت های بالقوه و بالفعل این صنعت بزرگ و رو به رشد ایفا کند.

مونسان با بیان اینکه تحریم های ظالمانه و یکجانبه آمریکا علیه کشورمان نیز در برابر توانمندی های گردشگری ایران کاری از پیش نبرده و با توجه به ویژگی فرهنگی توریسم در عرصه بین المللی و دیپلماسی عمومی، مانعی در برابر اشتیاق گردشگران جهان برای تماشای این دیار هفت هزار ساله نبوده است، گفت: شمار گردشگر ورودی کشورمان نه تنها کاهش نداشته بلکه افزایش قابل توجهی نیز یافته است، چرا که ما مردمان صلح و دوستی و میهمان نوازی هستیم و در جهانی که در سایه ارتباطات نمی توان واقعیت ها را انکار کرد، تحریم کنندگان نیز نمی توانند خوبی ها و جاذبه های سرزمین ایران را تحریم و گردشگران جهان را از تماشای ایران محروم کنند.

وی تاکید کرد: در واقع با وجود هجمه‌های دشمن، ایران‌هراسی و فشارهای سیاسی خارجی که وجود دارد شاهد رشد گردشگری در کشورمان هستیم.

مونسان بااشاره به اینکه با مشارکت و سرمایه گذاری فعالان بخش خصوصی و برخی شرکت ها و سرمایه گذاران خارجی شاهد اجرای ۱۹۰۰ پروژه در حوزه زیرساخت‌های گردشگری با حجم سرمایه گذاری 43هزار میلیارد تومان ( بیش از5.7 میلیارد دلار بر مبنای دلار 7500 تومانی نیما - حدود 6 میلیارد دلار) در کشور هستیم، گفت: تلاش می کنیم تا پایان دولت دوازدهم ، 1200 پروژه در حوزه زیرساخت‌های گردشگری را به اتمام برسانیم که مسلما با بهره برداری از این پروژه‌ها وضعیت زیرساخت‌ها در کشور بهبود پیدا خواهد کرد و شاهد افزوده شدن شمار گردشگران خواهیم بود.
وی با بیان اینکه این یک واقعیت محرز است که داشته های تاریخی، فرهنگی و طبیعی ایران، غنای این سرزمین در جاذبه های گردشگری را در جهان به نمایش می گذارد، گفت: وجود یک میلیون اثر تاریخی و فرهنگی، هزاران اثر ثبت شده به عنوان آثار ملی و ثبت 23 اثر به عنوان آثار جهانی، ایران را در زمره یکی از 10 کشور برتر دنیا از نظر جاذبه های گردشگری قرار داده است.

وی بابیان اینکه قدمت و غنای تمدنی و تاریخ هفت هزار ساله، کثرت آثار بی بدیل و دیدنی طبیعی وجغرافیایی، آب و هوای چهار فصل، جلوه های متنوع فرهنگی و وجود قومیت های مختلف با آداب و رسوم زیبا و جذاب، ایران را به گنجینه گران بهایی از میراث مادی و معنوی و تابلویی زیبا و چشم نواز از جاذبه های گردشگری تبدیل كرده است، گفت: برخورداری از بالاترین ضریب امنیت، پایین بودن هزینه های سفر، ارایه تسهیلات ویژه به گردشگران و مهمان نوازی متفاوت و صمیمانه اقوام ایرانی، شرایط مناسبی برای میزبانی از گردشگران جهان فراهم ساخته است.

وی با تاکید بر اینکه در این میان خوشبختانه شاهد رصد دقیق نهادهای بین المللی گردشگری برای شناخت ظرفیت های بالقوه اما کمتر شناخته شده جهان در عرصه توریسم هستیم، گفت: در این مسیر روشن است که جهان، داشته های گردشگری ایران را به رسمیت می شناسد و توفیق هایی پی در پی نصیب ما می شود که رویداد همدان 2018 و رویداد کنونی یکی از آنهاست.

وی اضافه کرد: معرفی استان همدان به عنوان یک مقصد گردشگری جدید و پویا در سطح آسیا و جهان، دستاوردهایی هم چون برنامه ریزی و بهره برداری از رویداد مذکور به منظور جذب گردشگر ورودی، معرفی ظرفیت های گردشگری شهر همدان به وزراء گردشگری، سفرا و نمایندگان کشورهای آسیایی، ایجاد بستر تعامل در حوزه های گردشگری بین کشورهای عضو ACD و جذب سرمایه گذاران بین المللی فعال در حوزه گردشگری را به همراه خواهد داشت.

مونسان گفت: انتخاب همدان به عنوان پایتخت گرشگری کشورهای آسیایی، برگزاری کنفرانس بین المللی همدان پایتخت گردشگری آسیایی 2018 و هم چنین برگزاری چهلمین اجلاس اعضای وابسته سازمان جهانی گردشگری UNWTO در همدان، در کنار سایر رویدادهای برگزار شده و درحال اجرا و نیز رویدادهایی که در ماههای آتی برگزار خواهد شد، زمینه مناسبی را برای تبلیغ ظرفیت‌های گردشگری کشورمان و بطور ویژه استان همدان فراهم می آورد.

وی گفت: استان همدان به عنوان پایتخت تاریخ و تمدن ایران دارای 1800 آثار تاریخی شناسایی شده و جاذبه ای‌ منحصر به فردی همچون غار علیصدر و عناوین بین المللی همچون لالجین شهرجهانی سفال، ملایر و تویسرکان شهرملی مبل و منبت است و تمام بستر های لازم برای تبدیل شدن به یک قطب گردشگری ملی و جهانی را دارد.