پنجشنبه ، 27 دي 1397
روستاي سنگي سيمين
روستاي سنگي سيمين
روستاي سنگي وركانه
روستاي سنگي وركانه
دره مرادبيگ
دره مرادبيگ
باغ موزه دفاع مقدس
باغ موزه دفاع مقدس
برج بيد كرپه
برج بيد كرپه
آرامگاه بوعلي سينا
آرامگاه بوعلي سينا
آرامگاه باباطاهر
آرامگاه باباطاهر
حمام حاج آقا تراب
حمام حاج آقا تراب
 
توقف
کمينه   
Enter Title

 

علی مالمیر در همایش بین المللی معماری دستکند در دانشگاه بوعلی سینا همدان گفت: از ابتدای امسال رویداد های بین المللی متعددی در همدان برگزار شد که می تواند در توسعه صنعت گردشگری استان موثر باشد.

وی با اشاره به اینکه همدان ظرفیت بالایی در حوزه میراث فرهنگی و گردشگری دارد اظهار داشت: همدان به عنوان پایتخت تاریخ و تمدن ایران زمین مملو از آثار ارزشمندی است که همه باید در حفظ و نگهداری آن تلاش کنند.

مالمیر ادامه داد: این همایش به دلیل ظرفیت همدان در داشتن دستکندهای مختلف در این شهر برگزار شد که از ابعاد مختلف معماری دستکند را بررسی می کند.

وی اضافه کرد: در استان همدان دستکند هایی وجود دارد که از مهمترین آنها شهرهای زیر زمینی سامن و ارزانفود است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همدان ادامه داد: در این دستکندها بیش از 10فصل کاوش انجام شده و در سال 96 نیز مجوز راه اندازی یک پایگاه گردشگری در این دستکند ها گرفته شده است.

مالمیر افزود: برنامه هایی برای فراهم کردن زیر ساخت های بازدید گردشگران از دستکندهای همدان انجام شد که با بلیت فروشی برای بازدید از آنها زمان ماندگاری گردشگر در همدان افزایش می یابد.

وی گفت: دستکند ها از دید گردشگری یکی از مهمترین حوزه های گردشگری است و می تواند ماندگاری توریست در همدان را بیشتر کند.

وی اظهار داشت: تمامی «دره ارزانفود» از لحاظ باستان شناسی مورد توجه است و تلاش بر این است که بکر بودن این منطقه را حفظ کنیم.

گفتنی است؛ توجه مجامع علمی و حرفه ای جهانی به موضوع معماری دستکند باعث شده تا این همایش هر سه سال یکبار با هدف شناخت و توسعه هنر خلاقانه بشر در به آشتی رسیدن با طبیعت به صورت بین‌المللی برگزار شود.

نخستین دوره این همایش سال 1391 در کرمان و دومین دوره آن سال 1394 در تهران برگزار شد

 

دبیر علمی همایش بین المللی معماری دستکند گفت: سومین همایش بین‌المللی معماری دستکند با عنوان «میراث معماری دستکند برای نسل‌ها» در هماهنگی با شعار سال ایکوموس (شورای بین المللی ابنیه و محوطه ها) جهانی در همدان برگزار شد

مهناز اشرفی  افزود: این همایش با همکاری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همدان، دفتر امور پایگاه ها، دانشگاه بوعلی سینا و مراکز علمی، از جمله موسسه فرهنگی ICOMOS (شورای بین المللی ابنیه و محوطه ها)، ازامروز 17 مهرماه آغاز و تا 19 مهر ادامه خواهد داشت

وی اظهار داشت: در این همایش پنج موضوع مفاهیم و مبانی نظری در معماری دستکند، بستر فرهنگی معماری دستکند، بستر طبیعی و طبیعت معماری دستکند، حفاظت در معماری دستکند، فناوری و معماری دستکند مورد بررسی قرار می گیرد.

رئیس پژوهشکده ابنیه و بافت های فرهنگی و تاریخی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور عنوان کرد: در این کنفرانس بین المللی برترین متخصصان معماری دستکند از کشور های ایران، ایتالیا، فرانسه، الجزایر و افغانستان شرکت می کنند.

وی با اشاره به اینکه بیش از 110 مقاله به دبیرخانه این همایش ارسال شد افزود: از این تعداد 80 مقاله از 75 پژوهشگر پذیرفته شده است که در نهایت 60 مقاله به مرحله نهایی همایش راه یافت.

اشرفی ادامه داد: این مقالات در بخش های پوستر، سخنرانی و چاپ در مجموعه مقالات مورد بررسی قرار می گیرند.

وی با بیان اینکه همدان به عنوان پایتخت تاریخ و تمدن ایران دارای مهمای دستکند متنوع و متعددی است، اظهار داشت: این ویژگی در کنار امکانات و آمادگی این استان باعث شد تا همدان به عنوان میزبان سومین دوره این همایش انتخاب شود.

دبیر علمی همایش بین المللی معماری دستکند تاکید کرد: بیش از 200 مکان دستکند در کشور شناسایی شده است اما تعداد آنها خیلی بیشتر از اینها است که برخی از آنها به دست فراموشی سپرده شده اند و یکی از اهداف این همایش ترمیم نگهداری و حفظ آثار دستکند است.

رئیس پژوهشکده ابنیه و بافت های فرهنگی و تاریخی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور گفت: معماری دستکند از جمله گونه های معماری است که به عنوان هنر خلاقانه بشر در به آشتی با طبیعت در دو دهه اخیر توجه مجامع حرفه ای و علمی جهانی را به خود جلب کرده است.

وی با اشاره به اینکه برخی از دستکند های کشور به صورت پایگاه میراث ملی ثبت شده است، عنوان کرد: در ادامه برگزاری این همایش، تبادل نظرات علمی و کارشناسی، برای تهیه دستورالعمل و ضوابط معرفی، مستندسازی، استحکام بخشی و حفاظت از دستکندهای کشور اقدام می شود.

افشار تاکید کرد: برگزاری موفق همایش‌های پیشین، استقبال بی نظیر پژوهشگران و متخصصان حوزه‌های مرتبط منجر به برقراری ارتباط علمی بین پژوهشگران این حوزه و انتشار کتاب های چکیده و مجموعه مقالات این همایش‌ها شده است.

گفتنی است؛ توجه مجامع علمی و حرفه ای جهانی به موضوع معماری دست‌کند باعث شده تا این همایش هر سه سال یکبار با هدف شناخت و توسعه هنر خلاقانه بشر در به آشتی رسیدن با طبیعت به صورت بین‌المللی برگزار شود.

گفتنی است دراین همایش بیش از ۲۰ سخنرانی علمی توسط پژوهشگران داخلی و خارجی در زمینه معماری دستکند ارائه خواهد شد. این همایش یکی از برنامه های بین المللی مرتبط با رویداد همدان ۲۰۱۸ بوده و با مشارکت پژوهشگاه سازمان میراث فرهنگی کشور، دفتر امور پایگاه های میراث فرهنگی و جهانی، دانشکده هنر و معماری دانشگاه بوعلی سینا و اداره کل میراث فرهنگی استان و به میزبانی استان همدان در حال برگزاری است

رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری:

معماری دستکند هنوز در دانشگاه‌ها جایگاهی ندارد

رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری گفت: معماری دستکند هنوز در دانشگاه‌ها فضای لازم را باز نکرده و جایگاه واقعی خود را ندارد.

، سید محمد بهشتی پیش از ظهر امروز در سومین همایش بین‌المللی معماری دستکند(میراث معماری دستکند برای نسل ها) اظهار کرد: معماری دستکند هنوز در دانشگاه‌های ما فضای لازم را باز نکرده و جایگاه واقعی خود را ندارد.

وی با بیان اینکه هنوز سه دوره از این همایش برگزار شده است، افزود: امیدواریم ابعاد این معماری روشن شود و بتوان بیشتر و بهتر به معرفی و شناسایی معماری دستکندها پرداخت.

رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری با بیان اینکه سرزمین‌ها را می‌توان به دو گروه ساکت و بی‌قرار تقسیم کرد، افزود: برای مثال در این زمینه می‌توان اروپا را نمونه سرزمین ساکت و از نشانه‌های بی‌قراری می‌توان به سرزمین ایران اشاره کرد.

وی یکی از دلایل بی‌قراری سرزمین ایران را وضعیت زمین شناختی این سرزمین دانست و گفت: به لحاظ زمین شناختی ایران علاوه بر لرزه‌خیزی، سیل خیز نیز هست و جالبی موضوع هم اینکه اکثریت جمعیت در مناطق لرزه‌خیز و سیل‌خیز مستقر هستند.

بهشتی با بیان اینکه نقاط قابل زیست در سرزمین ما نقاط خطرناک است، تصریح کرد: در نقاط خظرناک بی‌قراری و التهاب وجود دارد، جایی که گسل و مخروط افکنه‌ها وجود دارد و حیات در سرزمین ما اقتضا به سمت بی‌قراری دارد.

وی با تأکید بر اینکه بر اساس همین وضعیت زمین‌شناختی ما ناگزیر به آماده کردن خود برای تقابل با مخاطرات طبیعی هستیم، گفت: بر این اساس همواره خود را برای یک شرایط پیش‌بینی نشده آماده می‌کنیم و روی به انبار کردن وسایل مورد نیاز می‌کنیم.

رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری خاطرنشان کرد: معماری دستکند، نوعی از معماری است که در برابر زلزله می‌تواند مقاومت کند و این مسئله به این خاطر است که این نوع معماری یکپارچه است.