پنجشنبه ، 27 دي 1397
روستاي سنگي سيمين
روستاي سنگي سيمين
روستاي سنگي وركانه
روستاي سنگي وركانه
دره مرادبيگ
دره مرادبيگ
باغ موزه دفاع مقدس
باغ موزه دفاع مقدس
برج بيد كرپه
برج بيد كرپه
آرامگاه بوعلي سينا
آرامگاه بوعلي سينا
آرامگاه باباطاهر
آرامگاه باباطاهر
حمام حاج آقا تراب
حمام حاج آقا تراب
 
توقف
کمينه   
Enter Title

وظيفه سنگين مردم ومسئولان در قبال شهرجهاني لالجين

به گزارش روابط عمومي ميراث فرهنگي ،صنايع دستي وگردشگري استان همدان جلسه بررسي طرح پيشنهادي اصلاحي نقشه طرح تفضيلي شهرلالجين با رويكرد گردشگري باحضور مديركل ميراث فرهنگي صتايع دستي و گردشگري همدان ، بخشدار، شهردار واعضاي شوراي شهر لالجين در شهرداري لالجين تشكيل شد

مدير كل ميراث دراين جلسه با بيان اينكه  باجهاني شدن لالجين بالطبع وظيفه مسئولين ومردم در قبال نام جهاني لالجين چندبرابر شده است ، گفت: از بدو ورود بخشدار به لالجين فعاليت هاي خوبي را شاهد بوده ايم و خوشبختانه با ورود ايشان به اين شهر و نيز جهاني شدن لالجين ميتوان گفت مهمترين دستاورد اين رويداد اعتماد به نفس و مطالبه گرشدن مردم بوده است

علي مالمير گفت : با جهاني شدن لالجين نگاه استان به لالجين تغيير يافته و نگاه در اعتبارات بيشتر شده است و بعنوان  شهر جهاني  بهانه اي است براي شروع كارهاي بزرگتر ،كه اميدواريم متوليان ، شهروندان و هنرمندان لالجيني از رويدادهاي 2018 همدان هم استفاده بهتري نمايند .

وي افزود : لالجين شهري كه مدعي گردشگري است بايد يك رويداد داشته باشد تا بتواند خود را به اثبات رساند و اميدواريم لالجين نيز بتواند از رويداد 2018 استفاده درستي را بنمايد و برنامه هايي براي افزايش ماندگاري گردشگري در لالجين لحاظ شود وباتوجه به وزن لالجين در گردشگري استان بايد يكي از رويدادها،  بنا به پيشنهاد لالجيني ها ، در لالجين برگزار گردد و با توجه به وقعيت جغرافيايي لالجين و نزديكي آن به غارعليصدر و شهرهمدان اگر بتوانيم رويداد  مناسبي طرح ريزي كنيم ميتواند دستاوردهاي خوبي براي لالجين دربرداشته باشد وبا توجه به ظرفيتهاي خوب لالجين بايد يك رويداد ثابت و تقويم دار دائمي براي لالجين لحاظ شود و در صورت ارائه برنامه توسط لالجيني ها بالطبع ماهم فعاليت خواهيم كرد .

مالمير در خصوص نقشه طرح تفصيلي لالجين نيز گفت: متاسفانه پيش بيني مناسبي در طرح تفصيلي براي اين شهر جهاني لحاظ نشده كه پيشنهادات تكميلي را متناسب با نام لالجين و استفاده از مشاوران خوب استان داششته دايم كه اميدواريم به مرور اين مهم فراهم شود .

بخشدار لالجين نيز در اين نشست با اعلام اينكه هرچقدر دربرنامه ها كلان نگر باشيم قطعا افكاربهتري نيز خواهيم داشت،  گفت: بايد ضوابط شهرسازي را با نياز كارگاهها تطبيق نه اينكه معكوس عمل نماييم  زيرا اگر كارگاهي نباشد نه فروشگاهي هست و نه شهرجهاني . پس مباحث فني و الزامات قانوني در خصوص لالجين بايد بسيار ريز با دقت سنجيده و مورد ارزيابي قرار گرفته و برنامه ريزي شود .

رضا حاكمي گفت: مابايد لالجين رافراتر ازمرزها تبليغ كرده و با استفاده از روشهاي نوين و با ايجاد ظرفيتهاي جديد از جمله سمن ها اين شهر را به جهانيان بشناسانيم ./

وي با ابراز گله مندي از وضعيت پسماند درلالجين گفت : نمي شود صحبت از آرمانها و ايده آل هاي شهرجهاني كرد و از پسماند كارگاهها غافل شد و اين شهرداري و شركت شهركها هستند كه بايد جوابگوي 20 سال رها كردن پسماندها باشند و به واقعيت ميتوان گفت پسماندها در لالجين براي نسل آينده يك جنايت هستند .

حاكمي ادامه داد: متاسفانه متوليان دولتي و نيزكارگاه داران داخل شهر و شهرك صنعتي باوجود قانونهاي بسيار در اين خصوص كوتاهي مي كنند .

وي با اعلام اينكه مجدد دفتر نظام مهندسي در لالجين راه اندازي خواهدشد ، افزود: گير اساسي در لالجين در بحث سرمايه گذاري عدم وجود سند ثبتي با وجود زمين هاي اوقافي است كه متاسفانه هم اكنون با توجه به جلسات بيش از 120 موردي در اين خصوص و تلاشهاي انجام پذيرفته از سوي مسئولان محلي ونماينده مجلس فعلا كار گره خورده و مردم در اين خصوص معترضند.

حاكمي درپايان صحبتهاي خود خواستار عدم الزام ارائه سند ثبتي براي سرمايه گذاران در لالجين در كميسيون ماده 5 شد .

شهردارلالجين نيز در اين نشست گفت : لالجين باتوجه به نام و آوازه آن متاسفانه نتوانسته سيما ومنظر خود را زيبنده نام شهر جهاني كند و نقشه طرح تفصيلي طرح شده در خور شان اين شهر جهاني نيست و اميدواريم در نقشه بازنگري طرح تفصيلي برخي مناطق حاشيه اي شهر نيز به شهر الحاق شده و بارويكرد گردشگري پروزة ها شناور باشند تا سرمايه گذار بتواند به راحتي و با اطمينان خاطر در اين شهر سرمايه گذاري كنند .

حميد محبي گفت : از ديگر ايرادات وارد به طرح تفصيلي عدم جاگذاري سايت مشاغل مزاحم است و اينكه احداث كارگاه با توجه به طرح تفصليلي موجود كارايي نداشته و اين باعث مشكل براي شهرداري و نيز مردم شده است .

يكي از اعضا شوراي اسلامي شهر لالجين نيزگفت : يكي از دغدغه هاي شوراي شهر لالجين حفظ عنوان شهرجهاني است .

علي اكبرطالع رادي گفت : مجموعه شهرداري و شوراي شهر فردي را براي شهرداري برگزيده كه بسيار تلاشگر ، ايده پرداز و خوش فكر است و قطع يقين راه طولاني را در پيش داريم و از مسئولان خواستاريم كه در ادامه اين كار مردم وشوراي شهر را تنها نگذارند  . وي به برخي از مشكلات زيرساختي شهرلالجين از جمله اصلاح جاده هاي دسترسي به لالجين ، تعريض پل ورودي شهر ، توسعه فاضلاب شهري و توسعه فضاي سبز شهري و فضاي ورزشي توجه جدي به پسماند شهرك صنعتي و كارگاههاي سفال ، حضور دامداران در داخل شهر ، الحاق منطقه راه قديم گنبدان به نقشه لالجين ، افزايش وسعت شهري لالجين باتوجه به قولهاي داده شده ، خلف وعده اداره اوقاف ، تكميل موزه سفال ، ايجاد سايت كارگاهي و ارائه تسهيلات بانكي براي محل هاي اقامتي ارزان قيمت اشاره وخواستار توجه جدي مسئولان به اين امر شد .

مرتضي صبوري ديگر عضو شورا نيز با تقدير از تلاشهاي انجام پذيرفته توسط سازمان ميراث فرهنگي صنايع دستي و گردشگري در راستاي جهاني شدن لالجين و تبليغات اين شهر در رسانه ها گفت: در لالجين بايد نگاه مشاركتي و داوطلبانه افزايش يابد و از همه مهمتر بايد مردم پاي كار باشند تا فعاليتهاي ما هم بي تاثير نباشد.

وي گفت اميدواريم در راستاي تبليغ شهرجهاني لالحين مسئولان فرادستي منجمله استاني و كشوري شهرداري و شوراي شهر را ياري رسانند

وي گفت : لالجين بعنوان شهر جهاني فقط شعار نيست بلكه پتانسيلهاي بسياري  دارد كه اميدواريم به فعليت برسد و باكمك مردم ومسئولان بتوانيم رويدادهاي خوبي را در كنار دو رويدادمهم استان در 2018 داشته باشيم