شنبه ، 05 خرداد 1397
روستاي سنگي سيمين
روستاي سنگي سيمين
روستاي سنگي وركانه
روستاي سنگي وركانه
دره مرادبيگ
دره مرادبيگ
باغ موزه دفاع مقدس
باغ موزه دفاع مقدس
برج بيد كرپه
برج بيد كرپه
آرامگاه بوعلي سينا
آرامگاه بوعلي سينا
آرامگاه باباطاهر
آرامگاه باباطاهر
حمام حاج آقا تراب
حمام حاج آقا تراب
 
توقف
کمينه   
Enter Title

طرح ملی نوروزگاه درهمدان  اجرا می‌شود

"سفر به همدان، سفر به عمق تاریخ"

 

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان گفت: رویداد فرهنگی نوروزگاه با هدف پاسداری از آداب و رسوم عید نوروز و احیای فرهنگ های بومی اقوام در استان  اجرا می‌شود.

 به نقل از روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همدان‌،  علی مالمیر اظهار داشت: رویداد فرهنگی نوروزگاه همدان  در نوروز 1396 با هدف آگاهی‌افزایی، حفاظت و احیای فرهنگ و آداب و رسوم سنتی نوروز در حوزه فرهنگی اقوام رنگارنگ استان برگزار می‌شود.

وی افزود: با توجه به ثبت جهانی نوروز در فهرست آثار ناملموس یونسکو و لزوم پاسداری از این اثر ارزشمند تلاش داریم تا این رویداد فرهنگی را گسترده‌تر از سال گذشته و با کیفیتی متفاوت برگزار کنیم.

مالمیر اظهار کرد: در این راستا نوروزگاه 1396 در شهرستان‌های استان همدان برگزار می‌شود.

وی همچنین با اشاره به اینکه " سفر به همدان ، سفر به عمق تاریخ" شعار گردشگری امسال است که توسط سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری برای نوروز در نظر گرفته شده و این اداره کل خدمات متعددی را در این ایام خواهد داشت، گفت: با برنامه‌ریزی‌های انجام شده توسط ستاد فرهنگی نوروزگاه، در این ایام در استان  به ارائه برنامه‌های نمایشی، آئینی پیشواز نوروز، ادبیات شفاهی، بازی‌ها ي بومي محلي ، سفره‌های نوروزی و غذاهای نوروزی در حوزه نوروز ایرانی اقوام، معرفی آثار ثبت شده میراث ناملموس مرتبط با نوروز، معرفی پتانسیل‌های صنایع دستی و گردشگری پرداخته خواهد شد.

مدیرکل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان همدان‌ ادامه داد: برپایی جشنواره و نمایشگاه‌های صنایع دستی و فروش محصولات سوغات، برپایی جشن‌های مفرح نوروزی از دیگر برنامه‌های اجرایی در این ایام است.

وی اظهار کرد: جامعه هدف این طرح در مرحله نخستگردشگرا و سپس  مردم بومی استان ،گردشگرانی هستند که در ایام نوروز به شهرستان‌های استان سفر می‌کنند

علی مالمیر کسب عنوان شهر جهانی سفال را از بزرگترین توفیق های حوزه صنایع دستی در سالجاری برشمرد.

وی بیان کرد: در حوزه صنایع دستی فرآیند داوری، کسب عنوان شهر جهانی سفال و برگزاری جشن سفال را امسال داشتیم.

وی با ذکر اینکه کسب عنوان شهر جهانی سفال ناشی از تدبیر دولت یادزهم است افزود: این افتخار بزرگ می تواند زمینه ای مناسب برای جذب سرمایه گذار باشد.

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی همدان گفت: اجازه فروش کالایی غیر از صنایع دستی و وارداتی در شهر جهانی سفال داده نمی شود.

مالمیر تاکید کرد: نبايد  مسافران با حضور در لالجین به جای دست افریده های اهالی این شهر، تولیدات چینی و ترک را شاهد باشند.

وی افزود: نباید اجازه داد به خاطر دست یافتن به منافع زودگذر با فروش سفال وارداتی در شهر جهانی سفال به این دارایی ارزشمند ضربه و آسیب وارد شود.

وی اضافه کرد: عرضه صنایع دستی چینی و وارداتی در لالجین تهدید جدی برای جایگاه شهر جهانی سفال به شمار می رود.

** 2 هزار تخت گردشگری به ظرفیت همدان افزوده مي شود .

مالمیر افزود: سرمایه گذاری در حوزه گردشگری در دولت یازدهم به ویژه در سال 95 افزایش یافته و هم اینک 10 هتل در همدان در دست احداث است.

وی با ذکر اینکه پنج هتل در مرحله تکمیل است افزود: با بهره برداری از این هتل ها بدون در نظر گرفتن هتل هما ، بیش از 576 اتاق و 2 هزار تخت به ظرفیت تخت های موجود اضافه می شود.

وی با عنوان اینکه امسال 15 میلیارد ریال به موزه منطقه ای همدان اختصاص یافت افزود: 23 هزار شی موزه ای در استان وجود دارد که امید می رود بتوان از این مخزن گرانبها به بهترن نحو استفاده کرد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی همدان کمک به موزه ابن سینا، تلاش برای انتقال موزه دانشگاه آزاد به داخل شهر و اقدام برای دایر کردن موزه سکه با کمک بانک سپه را از دیگر برنامه های در دست اجرا عنوان کرد