شنبه ، 01 ارديبهشت 1397
روستاي سنگي سيمين
روستاي سنگي سيمين
روستاي سنگي وركانه
روستاي سنگي وركانه
دره مرادبيگ
دره مرادبيگ
باغ موزه دفاع مقدس
باغ موزه دفاع مقدس
برج بيد كرپه
برج بيد كرپه
آرامگاه بوعلي سينا
آرامگاه بوعلي سينا
آرامگاه باباطاهر
آرامگاه باباطاهر
حمام حاج آقا تراب
حمام حاج آقا تراب
 
توقف
کمينه   
Enter Title

شهرستان همدان صاحب اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری شد . این واحد اداری مستقل از امروز ۴ اسفند ماه با حضور علی تعالی فرماندار همدان با ریاست محمد حرمتی به طور رسمی آغاز به کار کرد

 تدوین «دانشنامه نوروز» در دست اقدام است

میراث فرهنگی شهر همدان صاحب اداره شد

«دانشنامه نوروز» در بین کشورهایی که نوروز در آنها ثبت شده در دست تهیه است امسال معرفی رویدادهای فرهنگی نوروز در الویت برنامه های حوزه میراث فرهنگی است .  مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان با اعلام این مطلب از ایجاد  دومین اداره میراث فرهنگی در استان همدان خبر داد و گفت : از آنجا که سال جاری برنامه های فرهنگی با محوریت نوروز پرکارتر خواهد بود گفت : نوروز به عنوان بزرگترین میراث ناملموس جهانی از سوی 11 کشور است و با محوریت ایران به ثبت جهانی رسیده است سازمان میراث فرهنگی امسال به دنبال برگزاری متفاوت نوروز 96 در کشور است. علی مالمیر در آئین افتتاحیه اداره میراث فرهنگی شهرستان همدان اظهار داشت: اواخر سال 95 را با تمرکز بر حوزه گردشگری در همدان سپری می‌کنیم.

وی افزود: نوروز میراثی است که یکایک مردم ایران زمین در کشورهای مختلف آن را پاس می‌دارند و ما به عنوان کشوری که محوریت ثبت جهانی این میراث را دارد باید متفاوت تر از گذشته آن را پیگیری کنیم، ضمن اینکه دانشنامه نوروز بین کشورهایی که این آئین را دارند در حال تدوین است.

مالمیر گفت: زیبایی نوروز در تنوع مراسم‌های آن در روستاها، شهرها و کشورهای مختلف است و سازمان میراث فرهنگی هر ساله به عنوان دبیر ستاد خدمات سفر 10 کمیته دارد و ذیل آن کارگروه‌های شهرستانی نیز به ریاست فرمانداران تشکیل می‌شود. مدیرکل میراث فرهنگی استان همدان بیان کرد: ویژگی این سازمان سبب شده که حوزه کاری گسترده‌ای داشته باشد و علی رغم اینکه در اذهان اینگونه جا افتاده که ایام نوروز پیک اقدامات سازمان است ولی در همدان سازمان همه ایام سال سازمان فعال است به عنوان مثال در بهمن ماه 3 رویداد بزرگ شامل؛ میزبانی از هفتمین کنوانسیون جهانی راهنمایان گردشگری جهان، چهارمین کنگره تاریخ معماری و شرکت در نمایشگاه بزرگ گردشگری در تهران بود. وی افزود: تا حدود دو سال گذشته در کل استان تنها یک اداره در ملایر داشتیم و در مابقی شهرستانها ساختارها نمایندگی داشتیم و در برخی شهرستانها حداکثر دو نفر نیرو داشتیم که برای 1800 اثر در همدان بسیار ناچیز است. مالمیر تصریح کرد: با پیگیری‌های سازمان و امتیازاتی که شهرستانهای استان کسب کردند، همدان، تویسرکان، نهاوند و کبودراهنگ نیز برای ارتقاء به اداره حائز رتبه شدند و امروز بعد از ملایر دومین اداره سازمان در شهرستان همدان افتتاح شد. وی با بیان اینکه همدان چشم و چراغ گردشگری استان است، گفت: بخشی از کار در هر 3 حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در مرکز استان واقع شده به گونه‌ای که بیش از نیمی از حوزه صنایع دستی استان در شهرستان همدان قرار داشته و به لحاظ بناها و آثار و گردشگری نیز آثار در شهرستان همدان متمرکز است.

مالمیر با بیان اینکه بهترین نیروهای خود را در اداره شهرستان به کار گرفته‌ایم، بیان کرد: حرمتی که قبلا در سمت ریاست حراست سازمان میراث فرهنگی فعالیت می‌کرد به عنوان رئیس اداره میراث فرهنگی شهرستان همدان منصوب شده است. اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان همدان روز 4 اسفند ماه سال جاری در ضلع شرقی میدان باباطاهر همدان افتتاح شد. ریاست این اداره بر عهده محمد حرمتی که پیش از این  به عنوان رئیس حراست میراث فرهنگی خدمت می‌کرد سپرده شد .

فرماندار همدان:

۵۰۰ تخت تا سال ۹۶ به ظرفیت اقامتی شهرستان همدان افزوده می‌شود

فرماندار همدان با بیان اینکه ۵۰۰ تخت به ظرفیت اقامتی همدان افزوده می‌شود گفت: هتل امیران یک با ظرفیت ۲۴۰ تخت در ۱۱ طبقه به‌زودی افتتاح می‌شود و در نوروز ۹۶ مسافر می‌پذیرد. علی تعالی در آئین افتتاحیه اداره میراث فرهنگی شهرستان همدان اظهار داشت: برای ایجاد زیرساخت‌های مهم و لازم در سطح استان و شهرستان همه نهادهای مرتبط باید تلاش کنند تا از ظرفیت‌ بیشترین آثار و جاذبه‌های گردشگری که در مرکز استان واقع شده برای رشد و توسعه گردشگری استفاده کنیم.وی تصریح کرد: میراث فرهنگی، با تفکیک دستگاه شهرستانی از دستگاه استانی، در روند اجرای طرح‌ها و برنامه‌ها عملکرد بهتری دارد.تعالی بیان کرد: با سیاست‌گذاری‌های خوب دولت در سالهای اخیر شاهد رشد چشمگیر گردشگر به همدان بودیم که در ایام نوروز سال 95 بنا برآمار موجود حدود 800 هزار نفر ورودی در ایام نوروز به شهرستان همدان داشتیم.

وی با بیان اینکه شهرستان همدان یک مقصد گردشگری است و هر ساله شاهد حضور مسافران بسیاری در ایام نوروز هستیم، گفت: 160 هزار نفر از گردشگران نوروز 95 در 190 هتل، مراکز اقامتی و مدارس که پیش‌بینی شده بود اسکان یافتند.فرماندار همدان با اشاره به رشد قابل ملاحظه گردشگر خارجی در سال 95 اظهار داشت: این میزان حضور گردشگر در همدان نشان‌دهنده نیاز استان به احداث هتل‌های جدید مطابق با استانداردهای جهانی است.تعالی عنوان کرد: خوشبختانه ظرفیت اسکان در شهرستان همدان با افتتاح 5 هتل تا اوایل فروردین 96 و اضافه شدن 520 تخت به ظرفیت اقامتی استان، به خوبی فراهم شده است.فرماندار همدان با بیان اینکه هتل 4 ستاره امیران به زودی تا نوروز 96 افتتاح می‌شود، اظهار داشت: هتل امیران یک، 240 تخته در 11 طبقه به زودی افتتاح می‌شود و در نوروز 96 مسافر می‌پذیرد.تعالی با اشاره به اینکه هتل هما نیز با 31 طبقه با ظرفیت‌های مختلف در همدان در حال ساخت است افزود: ساخت این هتل‌ها و همه اقداماتی که در این زمینه انجام می‌شود در راستای ایجاد اشتغال، سرمایه‌گذاری و جذب گردشگر است.

وی عنوان کرد: تابستان 95 در همدان زمان ورود یک میلیون گردشگر به شهرستان همدان بود، گفت: اکثر مسافران با توجه به آب و هوای خوب همدان در فضای باز اسکان می‌یافتند که با افتتاح این مراکز اقامتی و هتل‌ها امکانات رفاهی بیشتری برای مسافران تأمین می‌شود.